www.gib.gov.tr Borç Bilgilendirme Servisi / Vergi Borcum Var Mı?

www.gib.gov.tr tarafından sunulan vergi borcum varmı borç bilgilendirme servisi ile devlete olan vergi borçlarınızı öğrenebilirsiniz.

gib.gov.tr adresinden yapılan açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 Gelir İdaresi Başkanlığı olarak daha önce sürekli mükellefiyete  sahip 
 olan mükellefler için İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılan borç 
 sorgulama hizmeti, süreksiz mükellefiyet ve mükellef olmayan gerçek 
 kişilere de açılmıştır.
 Vatandaşlarımız, Borç Bilgilendirme Servisi Hizmeti ile T.C.  
 Kimlik bilgilerini kullanarak, vergi dairelerine intikal etmiş 
 olan bütün borçlarını (trafik para cezası, idari para cezası, 
 yurt-kur harcı, yargı harcı gibi) www.gib.gov.tr adresinden 
 öğrenebileceklerdir.

 Kamuoyuna duyurulur.

Güncelleme(24 Nisan 2013):

gib.gov.tr sitesinden BİMER ile alakalı bir açıklama yayınlanmış olup borç bilgilendirme sistemi ile ilgili olarak güncellemelerin yapıldığı bilgisi verilmiştir. Bu güncellemeler SMS ile borç sorgulama özelliğini kapsamaktadır. Artık cep telefonu numarası sisteme kayıtlı herkes telefon yardımıyla devlete olan borcunu öğrenebilecektir. Açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başkanlığımıza intikal eden yazılar ile BİMER ve Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde gelen dilekçelerde, sıkça kendisinin devlete herhangi bir vergi borcu bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Başkanlığımızca sürekli ve süreksiz yükümlülükler nedeniyle vadesi geçmiş vergi borcu bulunanlar listesi hazırlanarak bu listenin belli şartlar dahilinde kamuoyu işle paylaşılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, www.gib.gov.tr’de borç bilgilendirme servisi hazırlanarak dileyen mükelleflerin buradan borçlarını sorgulayabilmeleri imkanı getirilmiştir. Bununla birlikte, bu hizmetten haberdar olmayan mükelleflerin olabileceği dikkate alınarak ve borcu bulunduğuna ilişkin bilgisi olamayanları da bilgilendirmek amacıyla TC Kimlik Numarası bazında üzerine kayıtlı GSM numarası bulunanlara SMS gönderilmesi hizmeti başlatılmıştır. Gönderilen SMS’de, vergi mahremiyetini ihlal eden herhangi bir bilgiye yer verilmemiş olup, sadece kayıtlarımızda borçlu göründüğü ve bu borcun www.gib.gov.tr adresindeki borç bilgilendirme servisinden ya da en yakın vergi dairesinden öğrenilebileceği ifade edilmiştir. Bu doğrultuda, Başkanlığımızca vadesi geçmiş borcu bulunan mükelleflere ait TC Kimlik Numarasına göre her ay sonunda o aya ilişkin borçlular listesi çalışılmakta ve aylık bazda olmak şartıyla bilgiler burada gösterilmektedir. Ancak bu tarihten sonra ödeme, mahsup vs. gerçekleşmiş olabileceğinden en güncel borç bilgisi için en yakın vergi dairesine başvurulması gerekmektedir. Bu servisi kullanarak borç bilgisini öğrenmek isteyenler için ayrıca bir sonraki sayfada “SIK SORULAN SORULAR” bölümü oluşturulmuş olup burada gerekli detaylı açıklamalar yapılmıştır.

Borç Bilgilendirme Servis’ine giriş için aşağıdaki linke tıklayınız.

Sorgulama Adresi

Yorumlar

borrcun varmı

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
Bu soru sizin bir insan olup olmadığınızı denetlemek ve otomatik spam gönderilerini önlemek içindir.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.